Seger i hemmapremiären mot Piraterna

Premiär! På ett soligt Hejla Arena kom Piraterna och besökte Västervik Speedway i säsongens första drabbning i Bauhausligan.
Första omgången och heat 1 inleddes på bästa tänkbara vis för Västervik, en enkel 5-1:a från Brennan/Lambert mot Kevin Fajfer/Smektala. Heat 2 och 3 därefter slutade 3-3, där Kolodinski stod för en fin ytterrökare i det tredje heatet på första varvet och lyckades hålla undan för en jagande Thorssell. Ställningen 11-7.
I andra omgången svarade Piraterna med en 5-1:a i heat 4, en enkel sådan. Ejnermark/Paluch mot Hansen/Palovaara. Andra raka heatsegern för Kolodinski i heat 5 som blev 3-3 och i heat 6 tog Västervik ledningen på nytt i tävlingen genom en 4-2:a när Thorssell tog hand om heatsegern före Smektala, från start till mål. Ställningen 19-17.
I tredje omgången kom Västerviks andra 5-1:a i heat 7 där hemmaförarna åkte ifrån bortaparet efter att ha varit väldigt bestämda från tejpen, Lambert/Brennan mot Oskar Fajfer/Kolodinski. Hemmalaget fortsatte mata på och ledningen utökades ytterligare i heat 8, 4-2:a efter en ordentlig kamp om enpoängaren mellan Thorssell och Paluch. Jensen tog trean och satte stopp för Ejnermarks segerrad. I det sista heatet innan den längre pausen, heat 9 tog Hansen som ensam hemmaförare en enkel heatseger. Ställningen i paus 31-23 för Västervik som började hitta allt mer rätt.
I fjärde omgången körde hemmalaget in två 4-2:or, i heat 10 och 11. I heat 10 var det väldigt tajt om heatsegern och efter flera omkörningar kunde Lambert efter en passering på sista varvet besegra Ejnermark. Även tajt om enpoängaren som Wahlquist tog hand om. I heat 11 plockade Jensen trepoängaren medan Hansen knep ettan före Kolodinski och i heat 12 stod Wahlquist för en magnifik körning som ensam hemmaförare och lyckades efter en hård batalj skala ner båda piratförarna. Ställningen 42-30.
I femte omgången och heat 13 blev det 3-3, heatsegern till Thorssell före en vilt kämpande Kolodinski som var hack i häl heatet igenom och i heat 14 en enkel 5-1:a från Hansen/Lambert mot Paluch/Oskar Fajfer som lämnades av efter första varvet. Fajfer fick stopp på varv tre. Ställningen 50-34.
I nomineringsheatet, heat 15 gasade Lambert hem heatsegern. Övriga på rad bakom
Västervik gjorde en gedigen insats och efter den lite trevande start så tog det sig ordentligt desto längre tävlingen gick och tillslut var det inget snack om vilket lag som var det skarpaste denna kväll på ett soligt Hejla Arena inför 3015 personer, men Piraterna slet och gjorde det bra med Ejnermark och Kolodinski som de mest framträdande.
I hemmalaget var det en maskin som körde under kvällen där samtliga levererade. Palovaara körde endast två heat då han åkte iväg för att bli pappa, grattis till Victor!

Resultat
Västervik – 53
1. Robert Lambert – 13+2 (2*, 3, 3, 2*, 3)
2. Tom Brennan – 7+1 (3, 2, 2*, 0)
3. Jacob Thorssell – 9 (2, 3, 1, 3, 0)
4. Rasmus Jensen – 8+1 (1*, 1, 3, 3)
5. Mads Hansen – 8 (1, 3, 1, 3)
6. Victor Palovaara – 1+1 (1*, 0, N, N)
7. Noel Wahlquist – 7+1 (2, 1*, 1, 3)
Piraterna – 37
1. Bartosz Smektala – 7+1 (0, 2, 2, 1*, 2)
2. Kevin Fajfer – 2+1 (1, 0, 1*, N)
3. Oskar Fajfer – 3 (0, 1, 2, R)
4. Daniil Kolodinski – 9+1 (3, 3, 0, 0, 2, 1*)
5. Oskar Paluch – 3+1 (2*, 0, 0, 1)
6. Erik Persson – 1+1 (0, 0, N, 1*)
7. Jonathan Ejnermark – 12 (3, 3, 2, 2, 2)












